The Teaching Process
Стан національно-патріотичного виховання
в Липецькій ЗОШ № 2 І-ІІ ст.
в 2014-2015 н.р.
В Липецькій ЗОШ № 2 І-ІІ ст. національно-патріотичне виховання є складовою загального виховного процесу підростаючого покоління. Воно формується на прикладах історії становлення Української державності, українського козацтва, героїки визвольного руху, досягнень у галузі політики, освіти, науки, культури і спорту.
Національно-патріотичне виховання в школах здійснюється на всіх етапах навчання, забезпечує всебічний розвиток, гармонійність і цілісність особистості, розвиток її здібностей та обдарованість, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу народу, його духовності і культури, виховання громадянина України, здатного до самостійного мислення, суспільного вибору і діяльності, спрямованої на процвітання України.
Напрямками роботи Липецької загальноосвітньої школи І-ІІступенів №2 з національно-патріотичного виховання є:
− формування патріотизму, відповідальності за долю нації, держави;
− виховання розуміння високої цінності українського громадянства, внутрішньої потреби бути громадянином України;
− формування поваги до Конституції України, державної символіки: Герба, прапора, Гімну України;
− збереження і продовження українських культурно - історичних традицій;
− виховання шанобливого ставлення до рідних святинь, української мови, історії;
− формування національної свідомості, людської гідності, любові до рідної землі, родини, народу;
− виховання правової культури особистості;
− формування й розвиток духовно-моральних і загальнолюдських цінностей;
− формування в учнів потреби до праці як першої життєвої необхідності, високої цінності й головного способу досягнення життєвого успіху;
− сприяння розвитку фізичного, психічного та духовного здоров’я, задоволення естетичних та культурних потреб особистості;
− виховання здатності протидіяти проявам аморальності, правопорушень, бездуховності, антигромадській діяльності.
В рамках національно – патріотичного виховання в школі проводяться акції пам’яті:
до Дня Перемоги ("Пам'ять", "Ветеран живе поруч")
до Дня вшанування учасників бойових дій в Афганістані,
до Дня українського козацтва,
до Дня Соборності України,
до Дня захисника Вітчизни,
до Дня Чорнобильської трагедії ("Дзвони Чорнобиля"),
до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні,
до Дня пам’яті жертв голодомору ("Запали свічку"),
до 200-річчя народження Т.Г.Шевченко «Шевченко – вічно живий»
Сприяють вихованню почуття патріотизму, глибокої любові до рідного краю шевченківські літературні свята, які стали традиційними у школі.
Виховати громадянина означає підготувати підростаючу особистість до участі в розв’язанні начальних і перспективних завдань держави, до управління її справами і виконання функції громадського діяча та захисника Батьківщини. Для цього потрібно сформувати в нього комплекс особистісних якостей і рис характеру, що є основою специфічного способу мислення та спонукальною силою дій, вчинків, поведінки.
В Липецькії ЗОШ №2 І-ІІ ст. були розроблені і проведені заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці Другої світової війни:
- книжкові виставки «И помнит мир спасенный», «За Україну, за її долю, за волю, за народ»;
- урок-реквієм «Вінок безсмертя»;
- зустрічі з ветеранами війни «Очевидці звинувачують»;
- день інформації «Була війна»;
конкурси:
стіннівок «Подвигу жити у віках»,
читців «Свято зі сльозами на очах»;
міні-творів «Згадаймо всіх поіменно»;
- зустріч поколінь «Шляхами мужності і слави»;
- філософський стіл «Тільки пам’ять не сивіє»;
- година-реквієм «попіл знищених стискає наші серця».
Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність колективу школи, яка сприяє встановленню соціальних зв’язків, опануванню дітьми новими навичками, формуванню у них прагнення до відповідальної патріотичної поведінки, моральних та духовних якостей, світогляду справжнього громадянина України. Педагоги, учні, працівники школи постійно доглядають за пам ятником загиблим воїнам у ІІ Світовій війні, який розташований у мікрорайоні школи. Учні систематично відвідують ветерана війни Догу Івана Пилиповича. Щороку членами учнівського самоуправління проводиться акція «Від серця до серця».
Також у школі проходять такі заходи, як декада української мови та літератури, День слов’янської писемності; заходи, присвячені Міжнародному дню рідної мови; літературні вітальні, присвячені творчості видатних українських письменників, шкільні виставки образотворчого мистецтва («Люблю цю землю рідну і чудову», «Мій рідний край»).
З метою посилення ролі родини у процесі національно-патріотичного виховання молоді, підвищення педагогічної культури батьків налагоджена робота батьківського лекторію «Університет батьківства» . Для батьків різних вікових категорій проведені лекції, тренінги, диспути на теми: «Родина – найвища цінність на землі», «Народна педагогіка, народна казка у формуванні морально-етичних цінностей у дітей», « Щоб не згасло родинне вогнище»,
Сім’я завжди була найкращим колективним вихователем, носієм найвищих національних ідеалів. На Україні завжди панував культ родини, культ рідної домівки, культ глибокої пошани до батьків та свого роду. Але зараз все помітнішими стають прояви родинної кризи. Поширення злочинності та правопорушень ще раз свідчить про те, що настала нагальна потреба підвищити роль української сім’ї у вихованні дітей, допомогти молодим людям зберегти сім’ю, зберегти значимість інституту сім’ї для усього суспільства в цілому. Тому ми звернулися до неоціненної скарбниці народного педагогічного досвіду, до історично складених тенденцій формування та розвитку української сім’ї, а саме до родинно-оздоровчих традицій.
Родинні спортивні свята, «Дні спорту», фестивалі, спартакіади, футбольні турніри, є не тільки засобом пропаганди здорового способу життя, але й потужним засобом виховання патріотизму й національної свідомості.
У школі було започатковано нову шкільну традицію - щороку проводити Дні добрих справ. У цей день кожний клас отримує завдання по впорядкуванню території школи. Учні розбивають квітники, саджають дерева, працюють на спортивному майданчику тощо.
Отже, у виховній системі роботи Липецької ЗОШ № 2 І-ІІ ст. було і залишається пріоритетним національно-патріотичне виховання.
1. Ветеран живе поруч
« Тільки пам'ять не сивіє »
2. « Святкування дня Перемоги
« Пам`ятаємо. Перемагаємо.»
3 « Ми є .Були. І будемо ми!І Вітчизна наша з нами.»
4.Тиждень Української писемності.
«З народного напившись джерела».